SALA SPORTOWA CENTRUM TRENINGOWE SPARTAN, Wrocław 53-325, ul. Hallera 81
071 361 87 35 / 601 05 88 07
andrzej.undro.wat@gmail.com

TAEKWONDIX

 

LOGO TAEKWONDIX JPEG

GRY-TAEKWONDIX

 

 

http://taekwondix.com/

 

SYSTEM  TAEKWONDIX 

Autor  TAEKWONDIX mgr Andrzej Undro IV DAN

 

 Taekwondix,  to dziecięcy świat kart edukacyjnych i motywacyjnych,  kolorowych kostek, gier i  zabaw w trakcie treningu , przed treningiem , po treningu.  Autorem i pomysłodawcą , producentem jest Andrzej Undro , prezes  i trener Sportowego Klubu Wrocławska Akademia Taekwon-do. Rysunki postaci zostały wykonane przez Roberta Borowca  wychowanka SK WAT Wrocław.  System Taekwondix powstał w 1996. Jest to  zestaw  setek kart motywacyjnych i edukacyjnych, gier karcianych , kostkowych i planszowych dla najmłodszych  adeptów Taekwon-do. System Taekwondix to zabawa i nauka , ale też doskonały , najtańszy system wyróżniania i nagradzania adeptów uczęszczających na zajęcia treningowe Taekwon-do.  Kolorystyka kart, treść i profesjonalne wykonanie mówią o prestiżu kart Taekwondix,  wśród tych innych ,które  są na rynku.W żadnym jak do tej pory programie  nauczania  stylów i sztuk walki ( w Europie i na Świecie )  taki system nagradzania i wyróżniania nie istnieje !  Nazwa Taekwondix nawiązuje do dziecięcego świata bajek , w którym żyją  takie postaci jak Asterix, Obelix, Panoramix,  Idefix , ale też Dolyochagix, Yopix , Yopbiturochagix i inni. Taekwondix , to świat   postaci wymyślonych, ale nawiązujących swoim klimatem i nazwami  do TAEKWON -DO – stąd nazwa TAEKWONDIX.  Nazwa TAEKWONDIX jest świetną kryptoreklamą Taekwon-do.

 System Taekwondix oprócz zdobywania wiedzy, przyswojenia nazewnictwa, specjalnej nomenklatury rozwija u dzieci element kolekcjonerstwa , hobby i jest świetnym pomysłem na integrację  grupy  poprzez społeczne współzawodnictwo  i  interakcję, polegającą na zbieraniu i wymienianiu kart  między dziećmi.  TAEKWONDIX jest alternatywą spędzania wolnego czasu na obozach, zgrupowaniach , wyjazdach. Jest także  doskonałym , sprawdzonym przez 16 lat,  najtańszym i najbardziej dostępnym systemem  wyróżniania  i nagradzania dzieci przez instruktora. Stanowi wyjątkową nagrodę za trud  dzieci  włożony w  treningi. Jest nobilitacją i uznaniem dla najmłodszych adeptów – nic nie ma piękniejszego jak nagroda (karta, żeton, brelok, odznaka  Taekwon-do) otrzymana z rąk swojego trenera oraz możliwość współzawodnictwa ze swoim trenerem i innymi adeptami Taekwon-do w dziecięcym świecie zabaw i gier.  Trening wymaga  od dzieci wielkiej dyscypliny, karności i skupienia . System Taekwondix daje możliwość łagodnego przejścia do  codziennych zadań i obowiązków . Także w prosty sposób system Taekwondix przenosi  idee i  wiedzę oraz  wartości do domu rodzinnego, które tak mocno są wykuwane na treningach  przez każdego instruktora. System Taekwondix to  świat zabawy  pozbawiony brutalności,  agresji – to sztuka  nauki Taekwon-do na wesoło!

Idea Taekwondix  stworzona przez autora Andrzeja Undro polega na rozdawaniu przez trenera( nieodpłatnie !) kart edukacyjnych i motywacyjnych. Jest to  bardzo specyficzna i oryginalna, symboliczna nagroda,  indywidualne wyróżnienie przez trenera  za trud treningu.

Kart edukacyjnych i motywacyjnych nie można zakupić w żadnym sklepie z zabawkami , w żadnym centrum handlowym, w żadnej hurtowni z zabawkami. Kart nie kupi żaden  oszczędny czy zamożny rodzic, babcia czy dziadek. Można je tylko otrzymać z rąk instruktora, trenera za to że chodzi się na treningi i wybrało się pasję o nazwie… Taekwon-do !

 

 

 

 W skład systemu TAEKWONDIX grupa I wchodzą:

 

 1. 1.                 KARTY EDUKACYJNE- SOGI
 2. 2.                 KARTY EDUKACYJNE –  TUL
 3. 3.                 KARTY MOTYWACYJNE – TAEKWONDIX SUPER JUNIOR i SUPER SENIOR
 4. 4.                 GRA TAEKWONDIX GRA KOSTKOWO – KARCIANA
 5. 5.                 GRA KOSTKOWA TI   – PASY TAEKWON-DO
 6. 6.                 GRA ŻETONOWA  TAEKWONDIX POCKET
 7. 7.                 KARTY MOTYWACYJNE – DO 
 8. 8.                 GRA KARCIANA – DO

 

1.KARTY EDUKACYJNE – SOGI

 To 14 kart z pozycjami  Taekwon-do – Sogi . Oprócz informacji o szczegółach dotyczących poszczególnych pozycji ( kąty, proporcje ciężaru ciała, ustawienie stóp) kartami można się wymieniać i nimi grać – każda pozycja ze względu na swoje zaawansowanie ma odpowiednią moc – tzw siłę karty.

2.KARTY EDUKACYJNE – TUL

 To 11 kart z układami uczniowskimi Taekwon-do.  Na kartach zawarte są podstawowe informacje dotyczące układów :  ilości ruchów,  ilości bloków , uderzeń, diagram,  podstawowe informacje z historii układów,   poszczególne pozycje itd. Karty z układami są świetnym podręcznym kompendium wiedzy . Nie trzeba nosić książki, skryptu. Karty z układami są bardzo przydatne przed egzaminami , są doskonałym szybkim przypomnieniem teorii.

3.KARTY MOTYWACYJNE  TAEKWONDIX   SUPER JUNIOR i  SUPER SENIOR

  To zestaw 22 kart ze śmiesznymi postaciami  dla najmłodszych adeptów  Super Junior oraz – nowość  Super Senior – zestaw 100 kart  z postaciami z krainy Taekwondix dla nieco starszych adeptów .  Karty mają swoje określone wartości i siły. Różnią się nazwami i kolorami , które nawiązują do kolorystyki pasów Taekwon-do. Karty  motywacyjne służą do  rozdawania przez trenera , instruktora na treningach jako  specyficzna nagroda za wkład pracy adeptów Taekwon-do. Karty mogą być zbierane i wymieniane. Można nimi grać przed treningami, po treningach , w domu, w szkole. Można je wygrywać i przegrywać. Każda karta ma swoją siłę oddziaływania na inne karty.. Karty otrzymuje się na treningach, na które trzeba regularnie chodzić,  ćwiczyć i  wnosić regularnie składki. Kart motywacyjnych nie można nigdzie kupić, można je jedynie zdobyć , otrzymać od trenera , regularnie biorąc udział w zajęciach treningowych. Z racji swojej jakości można zachęcać nimi rówieśników w szkole i na podwórku do rozpoczęcia treningów Taekwon-do!

4. GRA TAEKWONDIX

  Pudełko, 100 kart, 24 kostki do gry, instrukcja . To 5 gier dla 2- 4 osób,  którymi można grać z tymi , którzy  trenują lub nie. W grę można grać z rodzicami, rówieśnikami, na wyjazdach, obozach, zgrupowaniach. Gry uczą spostrzegawczości, pamięci, nazewnictwa, przewidywania, konsekwencji oraz  szybkiej reakcji.

 5. GRA KOSTKOWA TI – PASY TAEKWON-DO

  Metalowe pudełko, komplet – 6 kolorowych kostek symbolizujących kolory pasów od białego do czarnego, instrukcja. To alternatywa spędzania wolnego czasu przed treningiem, po treningu na obozach , zgrupowaniach. Gra uczy hierarchii kolorów pasów w Taekwon-do. Gra z racji małych  gabarytów może być noszona w kieszeni i grać w nią można w każdej sytuacji , i w każdym miejscu. I o każdej porze . Gra jest bardzo prosta , pasjonująca i szybka  adresowana jest dla osób w wieku od 5 lat do 100 lat.

 1. 6.                 GRA ŻETONOWA -TAEKWONDIX

    Metalowe pudełko z 7-ma  metalowymi żetonami. Gra polega na obróceniu żetonów na właściwą stronę przez umiejętne ruchy. Szybka, hałaśliwa  i wciągająca gra sprawnościowa.

 1. 7.                 KARTY MOTYWACYJNE – DO

     To zestaw 100 kart z wybranymi postaciami z 16- tu sztuk i stylów walki takich jak Aikido, Boks, Brazilian Jiujitsu,  Capoeira, Karate Shotokan, Karate Kyokushin, Kung Fu, Kick Boxing, Judo, Ju Jutsu, MMA. Sumo,Taekwondo WTF, Taekwon-do ITF, Thai Boxing, Wrestling.  To karty motywujące do treningu ale tez świetne kompendium wiedzy o innych stylach i sztukach walki, uczące szacunku do  innych systemów, stylów i sztuk walki znanych  i uprawianych na świecie.

 1. 8.                 GRA KARCIANA – DO

    To zestaw 5 gier karcianych o 16 sztukach walki. Gra uczy pamięci , spostrzegawczości, przewidywania , kojarzenia  , szacunku do innych trenujących inne style i sztuki walki. W pudełku znajdują się : 100 kart ze sztukami walki, 160 kart punktowych, 16 kart rankingowych, karty quizowe i punktowe oraz instrukcja. Grę można nabyć za opłatą.

 

W skład II grupy systemu TAEKWONDIX wchodzą logiczne gry planszowe, które można nabyć już za opłatą,  wprowadzane w późniejszym okresie edukacji Taekwon-do . To gry planszowe i karciane   takie jak Taekwondix – matsogi, Taekwondix wyścig, Taekwondix Tul, Taekwondix Hong -Chong i inne.

 

Przy większej ilości uczestników można wprowadzać system spotkań,  ligi, regularnych rozgrywek, turniejów dla najmłodszych a może w niedalekiej przyszłości turniejów międzynarodowych  TAEKWONDIX dla najmłodszych !

 

Do tej chwili gry były testowane, rozprowadzane we Wrocławskiej Akademii Taekwon-do oraz w kilku klubach w Polsce. Przez blisko 16 lat , setki  a może tysiące zadowolonych dzieci i ich rodziców,  dziesiątki  i setki tysięcy rozdanych kart przez ten okres   to gwarancja sukcesu i  nowatorskich metod nauczania Taekwon-do.  Serdecznie zapraszam  wszystkich kolegów i koleżanki po fachu do rozpropagowania szczytnej idei Taekwondixa, do wprowadzenia pewnych nowości w swoim warsztacie treningowym co doprowadzi do  gwarantowanej  absolutnej wdzięczności i radości swoich podopiecznych .

 

 

 Z poważaniem  mgr Andrzej Undro IV DAN – autor Taekwondix.

 

OPINIE KOLEGÓW O SYSTEMIE TAEKWONDIX :

 

Wielokrotny Mistrz  Polski, Europy i Świata , wieloletni zawodnik kadry narodowej Polski w Taekwon-do ITF, trener   Lewart Lubartów z wieloletnim stażem – Jarek Suska VI DAN

 

„Zajęcia z dziećmi prowadzone z wykorzystaniem kart  ze sztukami walki  i Taekwondix jako karty edukacyjne  i motywacyjne spisały się znakomicie. Stanowią one świetne rozwiązanie dyscyplinujące i zachęcające dzieci do treningu. Znacząco uatrakcyjniają trening. Karty zdobywane są  za osiągnięcia techniczne, za realizowanie zasad TKD, za pomoc i życzliwość wobec swoich kolegów i wiele innych czynności związanych z treningiem.

Wprowadzenie tych kart zaowocowało poprawą zachowania i poprawą technik. Przyspieszyły proces nauczania stanowiąc czynnik motywacyjny.

Nie wiem co tam pisać ale one działają naprawdę , wpływając znacząco na atrakcyjność zajęć a przede wszystkim działają  motywująco  i się wszystkim podobają. Czekamy na nowe pomysły.”

Dzięki Andrzej za pomysł.

                                                                                                            Pozdrawiam Jarek Suska

 

  Wieloletni trener kadry narodowej  Polski w Taekwon-do ITF,  prezes i trener KKSW LUBIN – Waldemar Dolecki IV DAN

 

 „TAEKWONDIX wprowadził nową jakość w zajęcia, które prowadzę. Nie sądziłem, że po wielu latach pracy pedagogicznej zostanę zaskoczony skutecznością oddziaływania edukacyjnego jak i motywującego systemu opracowanego przez Kolegę Andrzeja Undro. Jest to doskonały sposób nagradzania dobrej pracy, przy jednoczesnym przekazywaniu wiedzy dotyczącej Taekwon-do. Zainteresowanie TAEKWONDIXEM wykazuję nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej, po karty ustawiają się w kolejce uczniowie gimnazjów a nawet młodzież ze szkół średnich. Polecam ten system jako nauczyciel i trener  z 30 letnim stażem pracy”

     

                                                                                                     Waldemar Dolecki

 

Członek zarządu PZTKD, wieloletni  prezes i trener Klubu Sportowego Centrum Taekwon-do Wrocław – Zbigniew Semp VI DAN

 

„  System kart motywacyjnych i edukacyjnych wprowadziłem  6 – lat temu do swojego programu treningowego. Od pierwszych treningów dzieci i rodzice bardzo pozytywnie odnieśli się  do rozdawanych przeze mnie  kart edukacyjnych i motywacyjnych. Jest to bardzo prosta metoda edukacyjna i doskonały system nagradzania najmłodszych adeptów  za chęć bycia na treningu , za zaangażowanie i pracę.  Świetna prosta zabawa . System rozdawanych kart bardzo mocno scala grupę i motywuje poprzez zbieractwo , kolekcjonerstwo do dalszych treningów. Taekwondix stworzony przez kolegę Andrzeja Undro to najskuteczniejszy i najtańszy sposób nagradzania dzieci trenujących Taekwon-do. Uważam , że ciekawy , atrakcyjny   program treningowy oraz karty Taekwondix to dla dzieci pełnia szczęścia !  Taekwondix to inwestycja , która bardzo szybko się zwraca. Gorąco polecam.

                                                                                                           Zbigniew Semp